lystja

Щороку восени виникає питання, що робити з опалим листям, яке назбирується біля будинків, в парках та скверах. У цей період Ніжин і його околиці потопають у диму від спалення осіннього “сміття”. Хоча в Україні офіційно це заборонено робити. А тим, хто ігнорує закон, навіть передбачено штраф. Прибирання листя вже давно стало символом осені в кожному місті. Це трудомістка робота, яку протягом десятиліть з року в рік роблять мешканці, двірники, городяни на суботниках. Навіщо? Для чого прибирати опале листя з парків, скверів, газонів та інших зелених зон міста? Швидше за все на це питання більшість з нас не зможуть дати однозначної відповіді…

Згідно чинних Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України МІНІСТЕРСТВА БУДІВНИЦТВА, АРХІТЕКТУРИ ТА ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА УКРАЇНИ затверджених ще в 2006 році написано: «Згрібати  листя  з-під  групи  дерев  і  чагарників у лісопарках,  парках,  гідропарках,  скверах,  садах,  за  винятком ділянок  загонів  тощо,  ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ,  тому  що це призводить до винесення  органічних  добрив,  зменшення  ізоляційного  шару  для ґрунту,   який   запобігає   випаровуванню   ґрунтової  вологи  та промерзанню коріння.  Листя має залишатися на зиму під деревами, а весною  його  можна неглибоко прикопати або з допомогою механізмів змішати з ґрунтом,  що приведе  до  його  мінералізації.

Європейські міста вже давно не прибирають листя. Його змітають з доріжок але не чіпають на газонах та під деревами. Загальновідомо, що листя, яке обпадає восени з дерев – не сміття. Розкладаючись в ґрунті, воно додає в неї мінеральні і органічні речовини, накопичені за літо. Частини листа (жилки, живці), що поволі розкладаються, структурують ґрунт, покращуючи його якість. Поступова деструкція опалого листя створює умови для розвитку ґрунтової мікрофлори і фауни, яка, з одного боку, виконує роботу по переробці листя, з іншого боку, перешкоджає розвитку патогенних для дерев організмів (грибкових, бактеріальних захворювань дерев). Міські дерева дуже схильні до різних захворювань. Зараз рідко зустрінеш здорове дерево, а як важко виростити молоде! Лише мала кількість саджанців приживається в міському середовищі і досягає «дорослого» віку. Одна з головних причин цього – якість міських ґрунтів. Після багаторічного прибирання опалого листя ґрунт збіднюється, при цьому оголяються верхні корені дерев, що аж ніяк не сприяє їх виживанню в, і без того складних, умовах міста. У лісі ніхто не готує ґрунт – природа робить його сама з щорічно отримуваного матеріалу – опалого листя. Лісова підстилка – фабрика по виготовленню лісового ґрунту, що живить дерева і що оберігає їх здоров’я.

Мабуть немає такого городянина, який би не хотів, щоб місто, наше місце проживання, було здоровішим. Проте, воно тільки все більш забруднюється з кожним роком. Наші прихильники в боротьбі за здорове середовище – зелені насадження, їх стан і функціонування впливає на здоров’я мешканців. Як хочеться допомогти деревам, що дають нам кисень, підвищити їх стійкість! Хочеться допомогти і газонам – цим трудягам, що фільтрують забруднені ґрунти та радують нас своїм яскравим зеленим виглядом. Саме участь мешканців в питаннях впорядкування може допомогти появі і впровадженню нових, сучасних підходів до обслуговування зелених насаджень. Наприклад таким, як індивідуальний підхід до прибирання листя на об’єктах.

Треба сказати, що це не єдині види зелених насаджень, які живуть в місті і працюють на поліпшення міської екологічної обстановки. Чагарники, багаторічні і однорічні трави – всі вони несуть і естетичну, і екологічну функції. Недаремно в містах Європи давно і серйозно займаються екологічними питаннями в цих напрямках. Для поліпшення міського середовища і вирішення екологічних проблем висаджують і обслуговують багато рослин та зелених насаджень, активно використовуються різні види рослин. В нас таке ще тільки попереду, оскільки гармонійний розвиток Ніжина неможливий без ефективного використання зелених насаджень.

Тому висновок один – згрібання, прибирання та спалювання опалого листя руйнує екосистему Ніжина та є прямим порушенням благоустрою міста!

1538457039468_bulletin