Без имени-1

Досить часто такі та подібні вислови можна почути від мешканців Ніжина. Дехто – свідомо, дехто – ні, порушують чистоту у місті та загальний санітарний стан, і при цьому зовсім не замислюються про наслідки…

Так вже склалось, що за своїм бажанням „бути в Європі”, про що останнім часом так багато говориться, ми не поспішаємо вчитись екологічної культури. Чому українці не соромляться смітити? Тому, що засмічують вулиці, парки через свою повну байдужість та неповагу як до оточуючих, так і до міста. Сміття ми можемо побачити всюди – на берегах річок, у лісах, придорожніх смугах, просто на вулицях. Постає запитання, а звідки воно взялося? Невже підкинули сусіди, чи може “вітром надуло”? Чому величезна частина цього непотребу опиняється не в урнах, контейнерах чи належно обладнаних звалищах, а в кущах чи й просто на тротуарах? «Рятівне» пояснення можна почути від багатьох мешканців – у нас дуже мало урн, але як свідчать факти, якщо людина вихована, то вона донесе сміття до найближчої урни або до іншого спеціально відведеного для цього місця.

Картина, яка стала типовою на зупинках громадського транспорту (незалежно від того, чи є там урна) – пасажир робить останню затяжку цигаркою і за мить до того як зайти в маршрутку, кидає недопалок просто під ноги. Також, свій вагомий внесок в «бичкоутворення» вносять й водії автівок з вікон яких досить часто вилітають на проїжджу частину тліючі недопалки. Їх розсипи оточують лавки в парках і зупинки громадського транспорту, стеляться в траві обабіч пішохідних доріжок і під балконами, на яких люблять «подихати свіжим повітрям» курці.

До «бичків» додаються різноманітні обгортки, різного роду пляшки, лушпиння, використаний одноразовий посуд, жерстяні банки, бите скло від кинутих пляшок. Величезна кількість ніжинців навіть не замислюється над тим, щоб якось утилізувати сміття і просто кидає його де заманеться.

Саме це бездумне й безкарне свинство, яке охопило величезні маси людей, і є головною причиною стану наших вулиць. І лише здолавши його, зможемо звільнитися від бруду.

Практично весь цех прибиральників міста комунального підприємства «Виробниче управління комунального господарства» щодня з 6 години ранку й до вечора працює на вулицях міста з величезним бажанням, щоб Ніжин став чистим. Працюють самовіддано, на совість, але нове сміття з’являється безперервно й практично всюди, де ступає нога пересічного перехожого.

Іноді можна спостерігати взагалі шокуючу картину, коли сміття валяється «недонесеним» практично декілька метрів до урни чи до майданчика для збору твердих побутових відходів, а іноді «донесеним» до сміттєвого бака та залишеного поруч, а не в ньому.

Немов гриби після дощу, виростають стихійні сміттєзвалища. Великих та менших куп зі сміттям не бракує під парканами, неподалік дороги як на центральних вулицях, так і в приватному секторі. Ніжинці примудряються засмічувати не лише свій дім, а й дім сусіда. Механізм засмічення доволі простий – спочатку на місці звалища з’являється невелика купка трави, листя, гілок, а потім сусіди з почуття «солідарності» починають накладати на цю купку пакети зі сміттям, пляшки, бляшанки та подібне. Для прикладу: на початку вулиці Франка з’явилась купа сміття при цьому поруч є цілих 2 (!) сміттєзбиральних майданчики. Знаходяться вони в декількох метрах від цього сміттєвого позору з обох боків. Така ж ситуація спостерігалась по вулиці Б. Хмельницького. По вулиці Воздвиженська мешанці взагалі кажуть , що «вони звикли виставляти сміття біля свого двору а сміттєзбиральна машина все прибере» незважаючи на встановлені вже давно спеціальні місця для збору ТПВ поруч в декількох десятках метрів..  Коментарі ,як то кажуть, зайві.

Такі проблеми по засміченню міста існуватимуть доти, доки люди не навчаться прибирати за собою і не засмічувати довкілля. Кожен дбає лише про чистоту власної домівки. Таке ставлення жителів  до благоустрою просто обурює. Всі хочуть, щоб вулиці були чистими та впорядкованими, але ніхто для цього нічого не робить. Всі знають хто викидає сміття, але мовчать. Краще жити під лозунгом «моя хата скраю». Поки мешканці не зрозуміють, що варто дбати не тільки про чистоту власних осель, але і про чистоту міста, в якому живемо, все так і залишиться. Адже, на жаль, ми звикли, раптом щось – одразу звинувачувати всіх, тільки не себе. Але ж, насправді, слід розпочати з самого себе, адже тільки від нас самих залежить благоустрій рідного Ніжину.

Не будьмо байдужими. Любімо природу. Любімо наше місто. Зробимо довкілля чистішим!